Teraz dysponuje takimi nowe Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych Wydziału Mechanicznego PK. Dążymy do zacieśnienia naszej współpracy, stworzenia nowych użytecznych struktur zwiększających mobilność studentów oraz sprzyjających możliwości oferowania wspólnych studiów, także doktoranckich. W końcówce kwietnia Politechnikę Krakowską odwiedził prof. Benjamín J. González Díaz z Uniwersytetu La Laguna na Teneryfie. W trakcie wizyty, która została zorganizowana w ramach współpracy wewnątrz sojuszu 9 uczelni STARS EU, m.in. Przeprowadził ok. 60 godzin wykładów dla studentów Politechniki Krakowskiej. Więcej szczegółów znajdą Państwo w krótkim wywiadzie, który z prof. Diazem przeprowadził Adam Sadło.
Chemicy z Politechniki w Laboratorium Inżynierii Wiatrowej. Niezwykły projekt Macieja Pilcha i jego zespołu
Gratulacje laureatce złożyli prof. dr hab. Andrzej Szarata, rektor PK oraz dr hab. Dla spółki PKP Intercity – co podkreślono w uzasadnieniu nagrody – dorobek naukowy, jakim wykazała Anna Kaczor jest bezcenny i dlatego zasługuje na wyjątkowe uhonorowanie. Część analityczna projektu wskazała aspekty, które mogą stanowić zarówno potencjał politechnicznej przestrzeni, jak i generować trudności w rewitalizacji.
CZAS NOWYCH SZANS – rozmowa z prof. Andrzejem Szaratą, rektorem Politechniki Krakowskiej
Program adresowany jest do badaczy w wieku od 19 do 25 roku życia. Politechnika Krakowska to kilka kampusów i obiektów w stolicy Małopolski. Własnym Osiedlem Akademickim przy ul. Skarżyńskiego w Czyżynach, na które składają się 4 domy studenckie, w których zamieszkać może około 2 tys.
Prestiżowe granty dla Politechniki na ważne badania naukowe
- Ponadto laboratoria rozszerzonej rzeczywistości, kwantowe, cyberbezpieczeństwa, e-gamingu, Data Science czy genomiki/bioinformatyki.
- Podjęty temat stawia przed nami kolejne trudne wyzwanie, które mamy nadzieję rozwiązać w ramach naszej współpracy – zapowiada prof. Agnieszka Generowicz z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej.
- Przyznano w sumie siedem nagród głównych i dziesięć wyróżnień oraz trzy nagrody dla architektów (ich projekty otrzymały nagrodę główną w kategorii „Budownictwo dostępne”).
- Zdobyli dwa złote medale w konkurencjach osad mieszanych, a także miejsca na podium w “dwójkach” kobiet i mężczyzn.
- W trakcie studiów zapewniony jest dostęp do niezbędnych narzędzi do prototypowania oraz do komunikacji grupowej i pracy zdalnej.
Niektórych spotykamy tylko raz, przy okazji załatwiania jakiejś sprawy, innych kojarzymy wyłącznie z rozmów telefonicznych plinko budda lub – zazwyczaj w przypadku naszych naukowców – z osiągnieć badawczych, o których piszemy – mówi Joanna Skowrońska z Działu Promocji PK. – Z większością osób po prostu mijamy się codziennie na kampusach. Tymczasem, społeczność PK tworzą niezwykli ludzie, posiadający często ciekawe pasje. I tak narodził się pomysł na nasz cykl.
Raport pomoże scharakteryzować niedociągnięcia, pokazać, co jest dobre, co trzeba wzmocnić, a co naprawić. Wielkie podziękowania dla świata nauki, bo bez niego nie będziemy w stanie dobrze odpowiadać na potrzeby dnia codziennego – mówił w Karpaczu minister Kosiniak-Kamysz. – Ten raport ma posłużyć nam wszystkim, a szczególnie Rzeczpospolitej w zamówieniach, w charakterystyce tych miejsc, w których jest zagrożenie zerwania łańcucha dostaw i pokazać co zrobić, żeby do tego nie doszło. Musimy być tak przygotowani, żeby niezależność w tej podstawowej formule zawsze była zachowana – zaznaczył Kosiniak-Kamysz. Politechnika Krakowska wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej, Wojskową Akademią Techniczną, Szkołą Główną Handlową oraz Fundacją Instytut Studiów Wschodnich opracują raport specjalny na temat bezpieczeństwo łańcucha dostaw w polskim przemyśle obronnym. List intencyjny w sprawie współpracy w środę 4 września 2024 r.
We wspinaczce na trudność jest ona Akademicką Wicemistrzynią Polski oraz złotą medalistką w klasyfikacji UTE. Z kolei we wspinaczce sportowej Maja Rudka jest brązową medalistką drużynowo w klasyfikacji UTE, Akademicką Mistrzynią Małopolski i Drużynową Akademicką Mistrzynią Małopolski. Naukowczyni z PK znalazła się najpierw w gronie 30 autorów najlepszych prac wyróżnionych w I etapie konkursu. W II etapie oceniało je jury konkursowe, które wybrało trzech laureatów. W warunkach wojny, która toczy się przeciwko Ukrainie i w najtragiczniejszy sposób przypomina nam o okrucieństwach czasu wojennego, szczególnie ważne jest zachowanie jedności , aby pamięć o zbrodniach nie uległa zatarciu.
Odbyła się uczelniana debata wyborcza
Zaledwie kilka miesięcy po oficjalnym otwarciu gościła przedstawicieli świata bibliotekarskiego z trzydziestu jeden krajów świata. W czytelniach odbywały się prezentacje w ramach 25. Konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotek Uniwersytetów Technicznych IATUL; konferencji, której Biblioteka PK była gospodarzem. Fundacja Manuel António da Mota jest organizacją działającą przy Grupie MOTA-ENGIL, która jest międzynarodowym liderem branży budowlanej i zarządzania infrastrukturą. Warto podkreślić, że firma MOTA-ENGIL od wielu lat związana jest z Wydziałem Inżynierii Lądowej PK porozumieniem o współpracy.